آموزش

فر برقی انتخاب کنیم؟ یا فر برقی گازی؟

امروزه اکثر خانه ها، از اجاق گازهای رومیزی در آشپزخانه ی خود بهره می برند و افراد در صورت تمایل به پخت و پز غذا در فر، باید از نمونه های توکار استفاده نمایند. فرهای توکار به سه دسته ی مختلف، شامل فرهای برقی، فرهای گازی و فرهای برق و گازی تقسیم می شوند، که هر یک از این مدل ها، دارای مزایا و معایب خاص خود بوده و بسته به اولویت های شما، و سلیقه و نظر شخصیتان، گزینش می شوند و در آشپزخانه، به صورت توکار، مورد استفاده قرار می گیرند. در این بخش به معرفی ویژگی های هر یک از مدل های نام برده، خواهیم پرداخت و ضمن ارائه ی نظر تخصصی کارشناسان در خصوص هریک از آن ها، تصمیم گیری نهایی را، بر عهده ی خودتان، خواهیم گذاشت.

فرهای گازی

استفاده از فرهای تماما گازی، از گذشته های دور تا کنون، در میان مردم رایج بوده است و چه بسا افرادی که به پخت و پز در انواع فرگازهای سنتی عادت داشته و به هنگام تغییر دکوراسیون و انتخاب فر توکار نیز، مدل های تماما گازی را بر می گزینند. اما لازم است بدایند که از نظر کارشناسان و صاحب نظران در عرصه ی لوازم و تجهیزات آشپزخانه، فرهای توکار تماما گازی، اولویت سوم به حساب می آیند و دارای محدودیت هایی هستند که سایر مدل ها، هرگز با آن مواجه نمی شوند. فرهای توکار گازی، از نظر ظاهری، دارای تنوع مدل بسیار کمی هستند و از نظر عملکردی نیز، ضعیف تر از فرهای برقی و یا برقی گازی می باشند و تعداد برنامه ی پخت در آن ها، بسیار کم تر و محدود تر است. همچنین استفاده از فرهای گازی توکار، نیازمند وجود شیرگاز مجزا، در آشپزخانه می باشد و همین مساله نیز، بعضا افراد را با مشکلات جدی مواجه می سازد.

فرهای برقی گازی

فرهای برقی گازی ، فرهایی هستند که حرارت درون فر را، از دو منبع مختلف به طور هم زمان، تامین می نمایند و امکان انتخاب از منبع گازی یا برقی را، به صورت جداگانه برای افراد فراهم نمی کنند. بدین ترتیب که با روشن شدن فر، المنت های برقی در قسمت بالایی فر و شعله پخش کن های گازی در قسمت پایین فر، هم زمان شروع به کار می کنند و حرارت لازم را فراهم می نمایند. المنت های موجود در این فرها، به صورت کاملا حرارتی و بدون هیچگونه اشعه و پرتوی مضری، دمای فر را بالا می برند و بدین ترتیب هیچ گونه ضرری را با خود به همراه ندارند. عملکرد این فرها، از نمونه های تماما گازی بهتر و شاید از نمونه های تماما برقی، بدتر باشد و بدین ترتیب اولویت دوم افراد در خرید فرهای توکار به شمار می آید. از جمله معایب و محدودیت های فر های برقی گازی، نیاز به شیر گاز مجزا در آشپزخانه می باشد و در صورتی که افراد به این نکته توجه نکنند، فر مورد استفاده شان، مشمول گارانتی نخواهد شد. همچنین سرآشپزهای حرفه ای معتقدند، که فرهای برقی گازی، تمامی رطوبت و آب موجود در مواد غذایی را خشک نمی کنند و بدین ترتیب موجب خمیری شدن غذا و جلگیری از ترد شدن و لذیذتر شدن آن می گردند. همچنین فنِ داکتی موجود در این فرها، موجب نامیزان شدن شعله ها در قسمت پایینی فر شده و از پخت یکنواخت غذا در فر جلوگیری می کند که این قضیه بعضا موجب خوب نپختن بعضی از بخش های غذا می گردد.

فر برقی

فرهای تماما برقی، اولویت اول متخصصین در این عرصه به شمار می آیند، و تمامی انتظارات افراد از یک فر توکار مرغوب را برآورده می سازند. نصب و راه اندازی این فرها در آشپزخانه، بسیار آسان و راحت است و با متصل کردن دوشاخه ی محصول به پریز برق، آماده ی ارائه ی خدمات به شما می گردد. فرهای تماما برقی معمولی، دارای 3 المنت و فرهای برقی جدیدتر و پیشرفته تر، دارای 4 المنت، جهت تامین حرارت درون فر می باشند و بدون هیچ گونه اشعه و پرتوی مضری و به صورت کاملا حرارتی، دمای فر را بالا می برند و هیچ خطری را، با خود به همراه ندارند. اکثر سرآشپزهای حرفه ای معتقدند، که استفاده از فرهای تماما برقی، موجب ترد تر شدن و لذیذ تر شدن غذاها می شود و دوام و ماندگاری این فرها، بسیار بیشتر از سایر مدل ها می باشد. فن داکتی موجود در این فرها، حرارت را به صورت کاملا یکنواخت در داخل فر، پخش می کند و موجب پخت غذا به بهترین شکل ممکن می گردد. همچنین برنامه های پخت این فرها، بیشتر و متنوع تر می باشد که از میان آن ها می توان، به برنامه ی یخ زدایی در این فر اشاره کرد که شما را از مایکرو ویو بی نیاز می سازد و به گونه ای سالم تر و ایمن تر، مواد غذایی را آماده طبخ می نماید.

برگرفته از akhavaniran.com

یک دیدگاه برای “فر برقی انتخاب کنیم؟ یا فر برقی گازی؟

  1. سلام بسیار عالی بود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *